Ptice v zimskem času

02.02.2023 10:00

Pozimi, ko zemlja počiva in se pripravlja na prihajajočo pomlad pa mnoge živali, ki rade postopajo okoli vrtov ostanejo brez vira hrane. Mednje sodijo tudi ptice. In medtem, ko se mi v hladnih dneh oblačimo v tople zimske plašče in škornje, so ptice razvile svoje preživitvene mehanizme, da se prebijejo skozi teh nekaj hladnih mesecev.

Ptice so izjemno dobro prilagodljiva bitja in so se naučila preživeti tudi najhujše vremenske pogoje. Že prva zelo pomembna lastnost je ta, da imajo višjo telesno temperaturo kot ljudje, ki se giblje okoli 40°C. Poznajo več načinov, kako zadrževati in prilagajati svojo temperaturo, glede na vremenske razmere. V nadaljevanju bomo spoznali nekaj teh načinov.

 

Najlažji in fiziološko najbolj naraven način ohranjanja telesne temperature, je tako kot pri človeku drgetanje. To spodbudi krvni obtok in ohranja njihova telesca topla. Pred začetkom same zime pa ptice poskrbijo, da si pridobijo nekaj telesne teže in se tako pripravijo na mesece, ko hrane ne bo v izobilju. Mnogi pa se sprašujete, kaj ptice storijo, ko nimajo polne omare oblačil in obutve. Med njihovo pripravo na zimo, jim zrastejo tudi dodatna majhna peresca pod tistimi, ki jih že imajo. To jih ohranja tople in preprečuje, da bi toplota zapuščala njihovo telo. Poleg dodatnih peres pa s svojimi kljunčki pozimi ustvarjajo zračne žepe, ki delujejo kot izolacija.

 

Ena izmed najbolj navdušujočih dejstev o pticah je zagotovo ta, da so njihova peresa vodoodporna. Medtem ko si s kljunčki ustvarjajo zračne žepke in si čistijo perje, hkrati tudi žleze blizu njihovega repka izločajo olje, ki poskrbi za vodoodpornost peres. Vendar se tudi ptice med seboj razlikujejo. Nekatere izločajo samo olje, druge pa to olje razgradijo v prah, ki služi istemu namenu. Ne glede na to kateri način uporabljajo, je pomembno da pozimi ostajajo suhe in tako varčujejo z energijo.

 

Običajno je, da ptice živijo v jatah ali pa imajo vsaj enega prijatelja ob sebi. Ko so temperature izjemno nizke, se v drevesnih krošnjah, ptičjih hišicah ali pa drugih zatočiščih stisnejo skupaj in si delijo toploto. Tako porabijo manj energije in jim je prijetno toplo.

 

Poleg tega, da so te živali izjemno prilagodljive so tudi zelo inteligentne. Razvidno je, da veliko časa in truda vložijo v pripravo na zimo. Ne morejo se zanašati na človeško pomoč skozi celotno zimo. V mesecih, ko je hrane še v izobilju jo začnejo shranjevati na različnih mestih. Nekatera dejstva pravijo, da si lahko zapomnijo več kot 100 različnih mest, kamor so nekaj mesecev prej skrile hrano.

 

Za mnoge bo verjetno novost, ampak hibernirajo ne samo medvedi. V stanje podobno hibernaciji, se odpravijo tudi ptice. To s tujko imenujemo »torpor«. Omogoča jim, da nekoliko znižajo telesno temperaturo in upočasnijo srčni utrip ter tako porabljajo manj toplote in energije. Vendar je potrebno poudariti, da so v tem času še posebej ranljive, ker so njihovi odzivi počasnejši in zato predstavljajo lažji plen.

 

Največ od nas pa pozna selitev ptic na jug, ko nastopijo hladnejši dnevi. Med najbolj znanimi selivkami pri nas so verjetno lastovke. Manj znano dejstvo je verjetno, da ne letijo vse ptice v toplejše kraje in pa da nekatere ptice ne potujejo v jatah. Ampak ne glede na to kam gredo in koliko jih odleti, se vedno vrnejo domov.

 

KAKO MI LAHKO POMAGAMO PTICAM?

Ko nastopi zima, poskrbimo, da imajo ptice zadosti hrane in vode. Predvsem bodimo pozorni, da je hrana visoko energijska kot so semena in različni lupinarji. Voda pa naj bo vedno čista in pazite, da ne zmrzne.

 

Drug način pa je, da pticam postavimo mesta za gnezdenje oziroma različne ptičje hiške, ki jim predstavljajo zatočišče pred plenilci. Na naši spletni strani so dostopne 4 različne ptičje hiške. Vse so izdelane iz naravnih materialov in prijetne na pogled. S klikom na spodnje slike vas bo povezava peljala do dotične hiške, kjer si lahko pogledate ostale podrobnosti.

 

PTIČJA HIŠKA BREZA OKROGLA MALA

 

PTIČJA HIŠKA BREZA MINI

 

PTIČJA GNEZDILNICA BOR-MALA LUX

 

PTIČJA GNEZDILNICA BOR-VELIKA

 

Vabljeni k nakupu!

 

Piškotki za analitiko
Ti se uporabljajo za beleženje analitike obsikanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
Piškotki za družabna omrežja
Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
Piškotki za komunikacijo na strani
Piškotki omogočajo prikaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
Piškotki za oglaševanje
So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
Kaj so piškotki?
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo in beleženjem piškotkov.V redu Več o piškotkih